KANA Welcome

Pracujmy nad rozwojem naszej relacji

Aby pomóc małżeństwom i rodzinom, Misja KANA wspólnoty Chemin Neuf wprowadziła w życie KANA WELCOME: kurs dla małżeństw i par, które chcą stworzyć między sobą solidne i harmonijne życie.

Kana Welcome w skrócie

Jest to projekt dla małżeństw i par niesakramentalnych, wierzących lub nie, oparty na  formacji oraz dzieleniu, trwający rok i zazwyczaj organizowany w ramach parafii. Jest on prowadzony przez małżeństwa i pary z okolicy.

Jak to wygląda w praktyce ? Małżeństwa / pary spotykają się wieczorem, raz w miesiącu, każde spotkanie ma konkretny temat. Raz w roku pary uczestniczą w weekendzie wyjazdowym wraz z dziećmi.

Kurs ten pozwala:

  • Odkryć dlaczego warto pracować nas naszą relacją
  • Poprawić komunikację w swoim związku
  • Zrozumieć sekrety udanego życia małżeńskiego
  • Odnaleźć równowagę między życiem rodzinnym a zawodowym 

Projekt KANA Welcome 

Kasia i Janek Rewilakowie opowiadają o tym, co to jest Kana Welcome

KANA Welcome daje parom możliwość wsparcia we wspólnym rozwiązywaniu najważniejszych problemów życia małżeńskiego. Spędzanie czasu razem w bliskości, ale bez naruszania prywatności i kontakt z innymi parami w przyjaznym otoczeniu, wzmacnia życie małżeńskie. Możliwe jest wtedy odnowienie dialogu, zrozumienie sposobu pojednania, które jest niezbędną drogą do budowania harmonijnego życia razem. A ponieważ jesteśmy chrześcijanami, wierzymy, że Pan ma swoje miejsce w KANA Welcome i że może nam pomóc w umocnieniu małżeństwa. On jest Skałą, na której możemy się oprzeć. On jest Drogą, którą możemy z ufnością podążać.

Dla kogo jest Kana?

Każda para – mężczyzna i kobieta – poślubieni lub nie, którym kościół jest bardziej lub mniej bliski, może przeżyć Kanę Welcome. Chociaż program Kany ma chrześcijańskie źródła, udział w nim nie wymaga świadectwa chrztu ani dyplomu z teologii. Doświadczenie pokazuje że odpowiada on szczególnie na pytania młodych małżonków między 25 a 40 rokiem życia, kiedy przeżywają pierwsze – często najbardziej zagrożone – lata wspólnego życia.

Kto animuje formację?

Kana Welcome jest programem dla małżeństw i animowanym przez małżeństwa. Nie chodzi tu o fachowców w zakresie problematyki małżeńskiej, ale o małżeństwa pragnące szczerze dzielić się z innymi swoimi radościami i kłopotami, aby wspólnie wzrastać. Kurs zwykle organizowany jest w ramach prafii lub lokalnego kościoła. Proboszcz lub pastor powierza małżeństwu odpowiedzialność za projekt. W każdym przypadku Kana Welcome może stać się serdecznym, przyjaznym i autentycznym miejscem dzielenia. Dla niektórych osób będzie nawet duchową przestrzenią, w której Chrystus przemieni i odnowi ich życie małżeńskie. To także narzędzie aby formować, ewangelizować, towarzyszyć i włączać w życie parafii młode pary.

Do czego zobowiązują się małżeństwa?

  • do uczestniczenia raz w miesiącu w spotkaniu swojej grupy
  • do uczestniczenia raz w roku w weekendzie organizowanym przez Kanę Welcome
  • do przygotowania jednego lub dwóch tematów spotkania w roku na podstawie zaproponowanego planu
  • do wspólnej posługi niezależnie od spotkań grupy dzielenia, aby jeszcze bardziej wzmocnić braterskie więzi między małżeństwami i odkryć parafię na inny sposób

Comiesięczne spotkania

Jak przebiega wieczór spotkania?

Grupa dzielenia spotyka się raz w miesiącu. W jej skład wchodzą trzy do pięciu par, oraz małżeństwo prowadzące. Każda para jest jednocześnie uczestnikami i prowadzącymi, ponieważ kolejno jest zapraszana, aby zrobić krótką prezentację tematu spotkania. Spotkania trwają około 2 godziny. Odbywają się zwykle wieczorem kiedy małżeństwa dysponują wolnym czasem.

Gdzie odbywają się spotkania grupy dzielenia?

Po spotkaniu inauguracyjnym, które ma bardzo szczególny cel, pierwsze spotkanie grupy odbywa się w domu odpowiedzialnej pary. Potem należy starać się zmienić miejsce spotkania, bez wywierania presji na tych, którzy nie będą mogli gościć grupy u siebie. Może się zdarzyć że jakieś małżeństwo nie będzie w stanie przyjąć grupy. Wskazane jest by gospodarze nie byli tymi, którzy przygotowują temat. Przyjmowanie innych małżeństw jest częścią pedagogiki Kany Welcome.

Jak przebiega spotkanie?

Przykład:

20:30 Powitanie – napoje, ciasto… i rozmowy o sprawach bieżących

20:50 Przedstawienie tematu przez jedno z małżeństw nie więcej niż 10-15 minut. Nie chodzi o nauczanie, ale o wprowadzenie do spotkania.

21:05 Czas w małżeństwie. Pytania przewidziane na czas w małżeństwie są proponowane przez odpowiedzialnych grupy dzielenia.

21:35 Dzielenie w grupie. Uczestniczy dzielą się na temat zaproponowany na dany wieczór.

22:25 Modlitwa

22:30 Ustalenie daty następnego spotkania i koniec części oficjalnej spotkania.

Poruszane tematy są zakorzenione w życiu 

1. Na pierwszym spotkaniu: dlaczego warto poświęcać czas dla małżeństwa?
2. Różnice między kobietą a mężczyzną
3. Komunikować się efektywniej (lepiej)
4. Rozwiązywać konflikty
5. Równowaga między życiem rodzinnym a zawodowym
6. Jak zarządzać naszymi pieniędzmi we dwoje?
7. Rodzice i teściowie ich miejsce w małżeństwie?
8. Moi dawni przyjaciele, moje dzisiejsze rozrywki dla budowania wspólnego projektu.
9. Co to znaczy być dziś małżeństwem chrześcijańskim?

Co znaczy dzielić się?

Zakorzeniona w szkole świętego Ignacego Loyoli pedagogika Kany bazuje na dzieleniu się tym, co przeżywamy wewnętrznie, osobiście. Nie chodzi o opowiadanie wszystkiego na dany temat.

Kilka zasad dzielenia. Dzielenie jest darem, każdy powinien czuć się wolnym, każdy mówi w swoim imieniu, uczestnicy nie przerywają sobie nawzajem, dyskrecja. 

Weekend

Dwa dni specjalnie po to, aby zatrzymać się we dwoje i w rodzinie, zrelaksować się, umocnić się jako para, modlić się, zrobić sobie przerwę – aby być w zgodzie i wspólnie iść do przodu. Podczas weekendu jest czas na refleksję, dzielenie się przemyśleniami i emocjami, czasu na modlitwę, ale też na odprężenie i relaks. Dzieci mają zazwyczaj swój osobny program, zawsze emocjonujący, aby dać czas rodzicom.

Jak rozpocząć kurs blisko siebie?

To bardzo proste! Aby rozpocząć kurs, wystarczy od 3 do 5 par, które są gotowe, aby spotykać się przez jeden rok. Trzeba wysłać zgłoszenie do sekretariatu Kana i zamówić materiały, które pomogą w prowadzeniu kursu i już można zaczynać.

Zestaw do pracy

Dostępne są przejrzyste i łatwe w użyciu narzędzia umożliwiające samodzielne uruchomienie kursu:

  • Przewodnik Prowadzącego: kompletna prezentacja roku, porady dotyczące organizacji kursu, klucze do tego, by każdy wieczór był radosny i owocny. Kliknij tutaj, aby zobaczyć więcej.
  • Broszura uczestnika: prawdziwy „dziennik podróży”, który można naprawdę dostosować do własnych potrzeb, umożliwiający śledzenie przebiegu roku i wspólnego omawiania wszystkich poruszonych kwestii.

Zestaw do komunikacji zewnętrznej

Zestaw komunikacyjny zawiera: broszurę, ulotkę, plakat oraz wzory Poradnika Menedżera i Broszury Uczestnika. Wszystko dla jak najlepszej komunikacji zewnętrznej.

Kana Welcome w Watykanie!

Kana Welcome wpisuje się w to co przeżywa Kościoł w czasie roku Amoris Laetitia – Watykan opowiada o tej inicjatywie na swojej stronie. Zobacz!

CANA WELCOME

„Łatwy w użyciu program do towarzyszenia, formacji, ewangelizacji i opieki duszpasterskiej dla wszystkich par, które są oparte na parafii.”

laityfamilylife.va